Ondernemersklimaat staat onder druk

Het ondernemersklimaat staat aan alle kanten onder druk. De aangekondigde importheffingen van dertig procent op Europese producten die de Amerikaanse-president Donald Trump vanaf 1 augustus wil laten ingaan, zorgt weer voor veel zorgen bij Nederlandse exportbedrijven. ONL-voorman Erik Ziengs sprak deze en afgelopen week met diverse media over de zorgen die leven bij ondernemers.

De combinatie van de slepende netcongestieproblemen, torenhoge energiekosten, coronaschulden, twee jaar loondoorbetaling bij ziekte en -als kers op de taart- de aangekondigde importheffingen van Amerika op Europese producten van dertig procent houden de gemoederen onder ondernemers flink bezig. Niet zo gek dat het mkb stagneert in groei. Dit blijkt uit recente cijfers van branchevereniging SRA. Vooral de loonkosten stijgen snel en drukken de winstmarges. Dit zorgt ervoor dat mkb’ers terughoudend zijn met investeringen. Lees hierover meer in het FD.

‘Emmer is vol’

De ‘emmer is vol’ bij veel ondernemers, liet ONL-voorzitter Erik Ziengs maandag weten aan de Telegraaf. “Ik ben zelf ondernemer geweest en weet dat je als ondernemer altijd voor uitdagingen komt te staan. Een ondernemer heeft altijd zorgen, dat hoort erbij”, zegt Ziengs. “Maar wat we bijvoorbeeld in de coronaperiode hebben gezien, is dat de corrigerende loon- en prijsexplosie die naderhand hebben plaatsgevonden, nog altijd effect hebben. En het is nu wel veel bij elkaar, het is én de hoge energiekosten én de netcongestie én de hoge loonkosten én nu daarbij ook de heffingen van Trump.”

“Hier wordt niemand blij van’

Ook bij BNR uitte Ziengs zijn zorgen over de aangekondigde importheffingen. “Veel ondernemers hebben al genoeg aan hun hoofd, zegt Ziengs. “Netcongestie, de stijgende loonkosten, en dan komt Trump er ook nog bij met zo’n extra tarief. Daar wordt niemand blij van”, zei Ziengs.

‘Onrust bij ondernemers’

In het NOS Radio 1 Journaal werd de ONL-voorzitter ook aan de tand gevoeld over de importheffingen (vanaf 03:09). “De dreiging van de hoge importtarieven veroorzaakt veel onrust bij ondernemers die exporteren”, zei Ziengs. “Ten tweede wordt verwacht dat de importtarieven die ook in China gaan gelden, zullen leiden tot een dumping van Chinese goederen op de Nederlandse en Europese markt”, aldus Ziengs.

‘Investeringskabinet’

Ondernemers in de export doen er goed aan om uit te kijken naar andere afzetmarkten, maar ook Nederland zelf kan meer doen om het ondernemersklimaat te verbeteren: snelheid maken met het oplossen van de netcongestieproblematiek, iets doen aan de torenhoge energiekosten en de twee jaar loondoorbetaling bij ziekte. ONL pleit voor stabiel overheidsbeleid dat niet om de haverklap wordt aangepast. Daarnaast roept de ondernemersbelangenclub op tot een investeringskabinet; een kabinet dat fors geld steekt in zaken als versterking van het stroomnet, infrastructuur en knelpunten op de arbeidsmarkt.

Foto: Pexels/Tom Fisk

Meer nieuwsberichten

Ondernemersklimaat
Ondernemersklimaat staat onder druk
Geplaatst op: 14-07-2025
Kb Indez Juli 2025
Bijna helft mkb’ers vreest omzetverlies en prijsstijgingen door invoering zero-emissiezones
Geplaatst op: 08-07-2025
Whatsapp Image 2025 06 11 At 16.47.08
ONL opvallende stijger in lijst meest invloedrijke lobbyclubs
Geplaatst op: 30-06-2025